הרשם שאלות ותשובות רשימת חברים לוח שנה הודעות מהיום

חזור   הוסטס - פורום אחסון האתרים הגדול בישראל > Off-topic, מחשבים, קהילה ומשוב > Off-Topic וסיקורים

|!|

השב

כלים לאשכול תצורת הצגה
ישן 17-12-07, 12:13   # 1
tounano
חבר חדש

מיני פרופיל

tounano לא מחובר  

למה אני לא אשתמש ב-phpBB3?

אהלן חברים,

אתמול השקעתי איזה שעה מזמני, וכתבתי מדוע לא כדאי להשתמש במערכת הפורומים החדשה phpBB3.

אני מאוד רוצה לשתף אתכם, ולשמוע את דעתכם.

אז הנה בבלעדיות (לאחר הבלוג שלי ) הפוסט המלא:
ציטוט:
לפני שלושה ימים התבשרנו על צאת הגרסה החדשה של מערכת הפרומים המפורסמת phpBB! והפעם בגרסתה השלישית. phpBB 2 (הגרסה הקודמת) שינתה את שוק התקשורת הבין-אישית המקוונת לחלוטין (אם אני לא טועה זה היה בסביבות שנת 2000). אם עד לאותו זמן פורומים היו נחלתם של עשירים, מאותו רגע הכל השתנה. לכולם היה פורום, יותר נכון phpBB2! phpBB למעשה פתחה את שוק מערכות הפורומים, ולאחר יציאתה יצאו המון מערכות מתחרות, הן מסחריות והן קוד פתוח.

בשיווק יש חוק די בסיסי אשר נקרא "חוק הראשוניות", בשורה התחתונה חוק זה אומר ש-90% מהצלחת מוצר הינם פתיחת השוק וכך מחוק זה ניתן להבין כי ל-phpBB היה את כל הסיכויים להצליח! אך לא כך הדבר! שורה של בעיות אבטחה קריטיות, ועוד מספר סיבות שעל אחת מהן אני אפרט בהמשך גרמו לנפילתה, ולפתיחת השוק המסחרי! למעשה שוק הפורומים זה אחת הנישות המבודדות אשר מוצרים מסחריים (ולא מוצרי קוד פתוח) שולטים בהם ביד רמה.
לדוגמא: ללא ספק אתם תוכלו לראות אתרים בסדרי גודל עצומים ב-Drupal [קוד פתוח], אך רוב הפורומים הגדולים יהיו vBulletin או IPB.
האם בגלל בעיות האבטחה נפלה phpBB?

לא!!! ולראייה ניתן לראות את מיקרוסופט! כמה מקוראי הבלוג שלי ומשתמשי ה-Windows עושים עידכוני אבטחה? אפילו אני לא עושה! ואני איש סיסטם של Windows! אני יכול לדבר מפה ועד להודעה חדשה על עידכוני אבטחה, וכמה שלא איכפת לנו מהם! ולהביא המון דוגמאות של מערכות שלמרות ליקויי האבטחה הצליחו!
אז מה חדש ב-phpBB3? מה התחזיות לגביה?

phpBB 3 זו מערכת מדהימה ביותר! היא מהירה, וגם הסקין הבסיסי שלה בנוי בצורה מושלמת (ללא טבלאות!). נוספו פיצ'רים ממש מגניבים כמו ניהול רובוטי סריקה של מנועי חיפוש. ובכלל הפונקציונאליות הבסיסית של המערכת מדהימה! באמת! ואפילו אין בעיות אבטחה בינתיים!

ויחד עם זאת, לא הייתי לוקח אותה!

ובסוף ההמון יכריע! כן, אני צופה צמיחה מטורפת של שימוש ב-phpBB3. בשנה הקרובה צפויים לעלות אין סוף פורומים מבוססי phpBB3. אבל הכל בגלל הבאז! והפיצקרים החדשים!

אבל מה עם הישנים?
אז למה לא?

סוף סוף הגענו לחלק המעניין!
phpBB מערכת לא מודולארית! רבים מכם בטח יגידו אבל יש מלא אתרים עם מודים (Mods) ל-phpBB, ויש אינסוף כאלה. נכון! אבל אלה מודים (Mods) לא מודולים (Modules).

יחי ההבדל הקטן:

* מוד או כמו שכבר אמרנו Mod, בא מהמילה Modification ולא מ-Module כפי שנהוג לחשוב. משמעות המילה Modification (סליחה על הזלזול, אבל יש כאלה שלא יודעים) הינו שינוי/התאמה. וכמו שמשתמע מהמילה. על מנת להתקין מוד יש לשנות את הקוד ליבה של phpBB.
* מודול או כמו שכבר אמרנו - Module, משמעותו רכיב. והוא מתפקד בדיוק ככזה! לא צריך לשנות כלום! פשוט להוסיף את הרכיב, ולהפעיל אותו בממשק ניהול. בלי לשנות קוד [דרופליסטים יקרים, רוצים להרחיב?]. בתכנות המודל הזה נקרא MVC (פשוט תגגלו, זה מעניין).

לצערי הרב, אני ציפיתי שב-phpBB3 מערכת המודים תהפוך למודולים. ובכך יחסך זמן ניהול רב. בצורה זו, עידכוני אבטחה יהיו אפקטיביים ביותר, ואפילו ניתן יהיה לסנכרן בצורה יעילה מאוד עם דרופל! אבל לא זה העניין!
אולי בכל זאת לתת צ'אנס?

ההחלטה כולה שלכם! כמו שכבר אמרתי, מערכת phpBB3 הינה מערכת מדהימה ביותר, ובאה עם פונקציונאליות בסיסית הכי טובה מכל המערכות שראיתי.

אבל..... ברגע שהפורום שלכם ייגדל אתם תרצו לפנק את הקהילה בתוספים (מניסיון). לאפשר אופציות חדשות. אולי אפילו לשלב Open Social קטן. ואז נדפקתם!

אתם יכולים לבוא ולהגיד שהפונקציונאליות הבסיסית מספיקה לכם, אבל אתם לא רואים את התמונה הגדולה!

תמיד תסתכלו לאן אתם רוצים שהקהילה שלכם תגיע, וכשאני חושב על הקהילה שלי, אני לא מאחל להם phpBB.
אז מה החלופות?

במה לבחור? האם קוד פתוח או מסחרי?
באיזה מערכת?

כל התשובות נמצאות כאן.
מקור: phpBB3 - לא תודה! או למה לא?
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 13:23   # 2
Dennis Ray
CEO at Foxfort Ltd

Dennis Ray's Avatar

מיני פרופיל

Dennis Ray לא מחובר  

פוסט חובבני ביותר לטעמי, נראה כאחד שנכתב בידי נינטנדו פאנבוי שמספר על יציאתו של כותר סופר מריו חדש - נסה לכתוב בפחות התלהבות ולהשתמש בנקודה במקום ב"!!!" בכל משפט שני.
בנוסף, הטענות שלך ממש לא רציונליות, אין שום ביסוס וזה שאתה קובע עובדות בלי לפרט עליהן כמו שצריך מוסיף לגרוע מערך המאמר שלך.

phpBB3 יכולה לענות על צרכיהם של הרבה מאוד אנשים ופונה לקהל יעד נרחב, בנוגע למודים - אם זו הטענה העיקרית שלך לבעלי קהילות אשר קהילתם "תגדל" והם יצטרכו לבזבז דקות יקרות מחייהם להתקין מספר מודים מאתר התמיכה הרשמי, אני לא מוצא טעם בכתבה הזו. כי פרט לזה, נראה כי אפילו אתה קובע כי המערכת "מדהימה".

אגב, למען הסר ספק, איני משתמש במערכות phpBB.

Last edited by Dennis Ray; 17-12-07 at 13:28..
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 13:45   # 3
tounano
חבר חדש

מיני פרופיל

tounano לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי Kazuma צפה בהודעה
פוסט חובבני ביותר לטעמי, נראה כאחד שנכתב בידי נינטנדו פאנבוי שמספר על יציאתו של כותר סופר מריו חדש - נסה לכתוב בפחות התלהבות ולהשתמש בנקודה במקום ב"!!!" בכל משפט שני.
בנוסף, הטענות שלך ממש לא רציונליות, אין שום ביסוס וזה שאתה קובע עובדות בלי לפרט עליהן כמו שצריך מוסיף לגרוע מערך המאמר שלך.

phpBB3 יכולה לענות על צרכיהם של הרבה מאוד אנשים ופונה לקהל יעד נרחב, בנוגע למודים - אם זו הטענה העיקרית שלך לבעלי קהילות אשר קהילתם "תגדל" והם יצטרכו לבזבז דקות יקרות מחייהם להתקין מספר מודים מאתר התמיכה הרשמי, אני לא מוצא טעם בכתבה הזו. כי פרט לזה, נראה כי אפילו אתה קובע כי המערכת "מדהימה".

אגב, למען הסר ספק, איני משתמש במערכות phpBB.
תודה על ההערות, לקחתי לתשומת ליבי.

בכל זאת מדובר בפוסט מבלוג ואיני מנסה להראות מומחה, רק ציינתי נקודה שמאוד אכזבה אותי ב-phpBB3, בשילוב נהנתנות מכתיבה בבלוג .

phpBB הינו מוצר קוד פתוח, ויחד עם זאת היעדר מערכת מודולים מורידה יתרונות רבים מהיותה כזו. אני אתן דוגמא: התקנתי עכשיו חמישה מודים, וגיליתי כרגע שיצא עידכון אבטחה חשוב מאוד שעליי להתקין. מה שזה אומר שעליי לחפור עכשיו בין שורות הקוד ששיניתי ולנסות להתקין את עדכון האבטחה. הדבר אפשרי, אך מבזבז זמן יקר אשר יכולתי להקדיש לפיתוח הקהילה.

phpBB3 אכן יתן מענה הולם לאנשים רבים, אך כאן שוב נכנסת הנקודה, מה מטרת הפורום? במידה וזה פורום תמיכה במוצר, זה מעולה. אך על מנת לבנות קהילה במלא מובן המילה אני זקוק ליותר מזה.

כל מה שכתבתי לגבי הרכיבים נובע מניסיון של 8 שנים בניהול פורומים, או יותר נכון קהילות בנות למעלה מ-5000 משתמשים.

יום טוב.
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 14:32   # 4
CrazyLioNeT
חבר מתקדם

מיני פרופיל

CrazyLioNeT לא מחובר  

בישביל חינמית הכי מאוד מאוד טובה... בגרסה הקודמת היו מאות מודים.. האבטחה פחות אבל לדעתי ב3 התגברו פחות או יותר על הבעיה.

כאחד שיש לו רשיון לאינויזן .. בחיים לא הייתי עובר לPHPBB
ישן 17-12-07, 14:35   # 5
tounano
חבר חדש

מיני פרופיל

tounano לא מחובר  

אני לא חושב שיש מערכת חינמית ברמה גבוהה.
ואת זה ניתן לראות על פני השטח, הפורומים הרציניים משתמשים ב-vB, ויש כאלה שב-IPB.
לעומת זאת בעולם ה-CMS, אף מערכת מסחרית לא מתקרבת לדרופל וג'ומלה.
בגלל זה יש לי גם רישיון vB וגם IPB (הייתי חייב להשוות ).

יום טוב.
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 14:42   # 6
mayden
Авторитет

מיני פרופיל

mayden לא מחובר  

לא יודע איפה אתם חיים,
אבל כל הפורומים הגדולים (באמת הגדולים) משתמשים במערכת פורומים משלהם (עץ) או פורום DC (רוטר).

רוב הדברים שציינת הם אינם נכונים..

ציטוט:
" זוכרים בשביל ללמוד, יודעים בשביל ללמד, מבינים בשביל לתכנת.."
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 14:55   # 7
tounano
חבר חדש

מיני פרופיל

tounano לא מחובר  

או אף אקס פי - vB.

והארץ זה לא דוגמא. כל הפורומים הגדולים (עץ) נמצאים במרחק שנות אור מהמערכות כיום. והם אוכלות מזה חרא. כי הם ממש מפגרים טכנולוגית.

בחו"ל כל הפורומים המקצועיים, ולא משנה מה תחפש משתמשים ב-vB או ב-IPB. פשוט גגל: Web Hosting, SEO, Marketing, ובתוספת Forums.
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 15:57   # 8
MusicMan
חבר על

מיני פרופיל

MusicMan לא מחובר  

שמע לא הכל נכון לדעתי..
נכון זה מבאס ההתקנה הידנית אבל כל התקנה כמעט זה 10 דקות מקסימום וזהו אז לא נורא איפה תמצא עוד חינמית כזאת???
ישן 17-12-07, 16:07   # 9
tounano
חבר חדש

מיני פרופיל

tounano לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי moshe_z5 צפה בהודעה
שמע לא הכל נכון לדעתי..
נכון זה מבאס ההתקנה הידנית אבל כל התקנה כמעט זה 10 דקות מקסימום וזהו אז לא נורא איפה תמצא עוד חינמית כזאת???
אז זהו, שיש בעיה בתחום החינמי פה.
אולי הייתי מביא הצצה ב-SMF.

זה לא רע בכלל, בארץ זה לא תפס כל כך, אבל בחול זה ממש הולך.
  Reply With Quote
ישן 17-12-07, 18:39   # 10
Daniel
אחראי פורום

מיני פרופיל

Daniel לא מחובר  

אני בעלים של קהילה עם 23,000 רשומים, 5000 משתמשים שונים כל יום, 100 מחוברים ב-20 דקות, ועוד כמה נתונים "מלהיבים".

פורומים מצליחים משתמשים במודים? נכון, אבל כל פורום שבאמת נחשב, לא יוריד לו מוד "קניון" וישנה את זה ל"שקלים" ויצליח.

קהילות שרוצות באמת להצליח - צריכות מודים יחודיים.

אני עובד על IPB, 1.3.1 FINAL, ואני פשוט מעדיף את IPB מכיוון שלפי דעתי היא יותר פונקציונאלית - חוץ מזה שאנחנו רכשנו ואנחנו עוברים בקרוב ל- IPB 2.3.3

PHPBB 3 - שעדיין לא התנסיתי בה - נראת מצויינת. ואם כל מה שאני צריך זה לעשות כמה עריכות - שיהיה!
  Reply With Quote
השב

חברים פעילים הצופים באשכול זה: 1 (0 חברים ו- 1 אורחים)

חוקי פירסום